Planuję długie życie

Planuję długie życie – opis kampanii

W każdy poniedziałek o godz. 11:25 i 11:35 zapraszamy na cykl audycji edukacyjnych o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bezwzględna liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno proces starzenia się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia. Prognozy epidemiologiczne wskazują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28%1.

Niska zgłaszalność na badania przesiewowe przekłada się na niską wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnych stadiach rozwojowych, a tym samym na mniejsze szanse wyleczenia. Stadium zaawansowania nowotworu w momencie diagnozy stanowi czynnik prognostyczny w przypadku większości nowotworów złośliwych, a dodatkowo obrazuje on również wskaźnik świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Obserwowana w kraju zbyt późna wykrywalność nowotworów wskazuje na niską świadomość społeczeństwa w zakresie wykonywania badań przesiewowych. Nie bez znaczenia jest też nadużywanie głównych czynników ryzyka chorób nowotworowych typu palenie tytoniu, nadmierna konsumpcja alkoholu oraz złe nawyki żywieniowe skutkujące nadmierną masą ciała.

PAMIĘTAJ: Eksperci zalecają regularne badania i zmiana stylu życia oraz unikanie czynników zewnętrznych.

Szukasz pomocy, chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe
• Bezpłatne konsultacje dietetyczne: https://poradnia.ncez.pl/
• Diety: https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php
• Piramida zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mlodziezy—co-nowego-

Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Wczesne wykrywanie raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy możliwe jest dzięki uczestnictwu w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

• kolonoskopia – w celu profilaktyki raka jelita grubego, która zalecana jest kobietom oraz mężczyznom w wieku od 55 do 64 lat co 10 lat (http://pbp.org.pl/osrodki/)
• mammografia – badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata, w celu wczesnego wykrycia raka piersi
• cytologia – wykonywana jest w celu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, zalecana co 3 lata u kobiet w wieku od 25 do 59 lat.

PAMIĘTAJ: Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia.


Więcej informacji na temat badań przesiewowych oraz miejsc ich wykonywania możesz znaleźć na stronie www.planujedlugiezycie.pl w zakładce http://planujedlugiezycie.pl/?page_id=393 a także uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia.

UWAGA: Znowu w trasę ruszyły mammobusy i dostęp do badań jest teraz łatwiejszy. Skorzystaj z bezpłatnego, profilaktycznego badania w swojej miejscowości. Jesteś kobietą w wieku od 50 do 69 lat, nie miałaś mammografi w ciągu ostatnich 2 lata ZGŁOŚ SIĘ NA BADANIE https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy/.

Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy). Dlatego zalecane jest przestrzeganie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (http://planujedlugiezycie.pl/?page_id=426)
Najważniejszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce nadal pozostaje palenie papierosów. Dym tytoniowy przyczynia się do rozwoju wielu nowotworów (rak płuca, rak pęcherza moczowego, rak krtani, rak języka, rak jamy ustnej, rak przełyku, jelita grubego i wiele innych) – w jednym papierosie znajduje się około 7 tysięcy substancji chemicznych, z których aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze.
Szukasz pomocy zadzwoń 801 108 108

Więcej informacji zapraszamy na:

strona: https://www.planujedlugiezycie.pl
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCTZL6hGYpx8VovtxLxhP88A/featured
Twitter: https://twitter.com/MZ_GOV_PL
Facebook: https://www.facebook.com/MZGOVPL/


Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

1 Dane Krajowego Rejestru Nowotworów z 2019 r.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.