Kurier sportowy 29.04.2024r.

Jastrzębski Węgiel siatkarskim mistrzem Polski
Unia Skierniewice górą w piłkarskich derbach regionu

POLSKA i ŚWIAT

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla obronili tytuł mistrzów Polski. W decydującym trzecim spotkaniu pokonali u siebie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1, wygrywając tym samym rywalizację 2:1. Dla zawodników drużyny z Jastrzębia-Zdrój jest to czwarty w historii i drugi z rzędu złoty medal krajowego czempionatu.

Hubert Hurkacz awansował do 1/8 finału turnieju Madrid Open. Polak pokonał Niemca Daniela Altmeiera w dwóch setach 6:4, 7:6. Cały pojedynek trwał prawie dwie godziny. Sporo krótsze było starcie Igi Świątek z Hiszpanką Sarą Sorribes Tormo – Światowa jednynka potrzebowała zaledwie 66 minut by awansować do ćwierćfinału. Mecz zakończył się wynikiem 6:1, 6:0.

Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości skoku narciarskiego. W ramach specjalnego wydarzenia zorganizowanego przez głównego sponsora Japończyka na przygotowanej w tym celu skoczni w islandzkiej miejscowości Akureyri drugi najlepszy skoczek ostatniego sezonu pofrunął aż na 291 metr, bijąc dotychczasowy rekord Austriaka Stefana Krafta o 37,5 metra. Wynik nie został jednak uznany przez FIS, gdyż nie został on osiągnięty w oficjalnych zawodach.

Arsenal lepszy od Tottenhamu w Derbach Północnego Londynu. Piłkarze Mikela Artety do przerwy prowadzili 3:0. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:2. Dzięki tej wygranej kanonierzy objęli fotel lidera angielskiej Premier League z punktem przewagi nad Manchesterem City, który rozegrał o jeden mecz mniej.

Batalia o mistrzostwo Anglii rozpala kibiców do czerwoności, natomiast w naszej rodzimej Ekstraklasie przypomina ona wyścig żółwi. Lider tabeli, Jagiellonia Białystok zremisowała u siebie z Pogonią Szczecin 2:2. Wpadki zaliczyli także inni pretendenci do tytułu mistrza Polski. Lech Poznań bezbramkowo zremisował u siebie z Cracovią, a niedawny wicelider, Śląsk Wrocław przegrał z przedostatnim Ruchem Chorzów 2:3 Do końca sezonu pozostały cztery kolejki, w tabeli Ekstraklasy prowadzi Jagiellonia mająca 56 punktów. Na dalszych pozycjach Lech Poznań – 52 punkty oraz Górnik Zabrze i Śląsk Wrocław – po 51 punktów.

Tegoroczna majówka pełna piłkarskich emocji. Już jutro startują półfinały piłkarskiej Ligi Mistrzów. Na pierwszy ogień starcie Bayernu Monachium z Realem Madryt, w środę Borussia Dortmund zmierzy się z Paris Saint-Germain. W czwartek rozegrane zostaną półfinały Ligi Europy i Ligi Konferencji, a także finał Pucharu Polski. Starcie Pogoni Szczecin z Wisłą Kraków rozpocznie się o 16:00.

REGION

W ubiegły piątek na stadionie miejskim w Skierniewicach doszło do piłkarskich derbów regionu. Unia Skierniewice zmierzyła się z Pelikanem Łowicz. Do przerwy Skierniewiczanie prowadzili dwoma bramkami, autorami trafień Kamil Sabiłło i Mateusz Szmyd. W drugiej połowie honorową bramkę dla Pelikana w doliczonym czasie gry strzelił Bartosz Winkler. Mecz zakończył się wynikiem 2:1. To piąta wygrana Unii z rzędu w lidze, dla Pelikana to czwarty mecz z rzędu bez zwycięstwa.

Szczebel niżej, KS Kutno w końcu zwycięskie. Niechlubną serię sześciu meczów bez wygranej udało się przełamać domowym zwycięstwem 1:0 nad wyżej notowanym AKS SMS Łódź. Niezmiennie wysoką formę prezentują piłkarze z Mszczonowa. W 25 kolejce. mazowieckiej IV ligi, Mszczonowianka pokonała u siebie Marcovię Marki 3:2. Drużyna traci już tylko cztery punkty do liderującej Ząbkovii Ząbki. Do końca sezonu zostało 9 kolejek.

Mazovia Rawa Mazowiecka objęła fotel lidera skierniewickiej klasy okręgowej w sobotę pokonując bezpośredniego rywala w walce o awans, Manchatan Nowy Kawęczyn 4:2. Dotychczas liderujący Orzeł Nieborów uległ rezerwom Unii Skierniewice 2:5. Aż siedem bramek padło w Żyrardowie w 22. kolejce mazowieckiej okręgówki. Żyrardowianka w niezwykle emocjonującym starciu pokonała KS Teresin 4:3.

Baseball powrócił na stadion im. Stana Musiala w Kutnie. Aktualni mistrzowie, Stal Kutno podejmowali w dwóch meczach aktualnych wicemistrzów, Gepardy Żory. W obydwu spotkaniach górą była Stal. Pierwszy mecz zakończył się wynikiem 12:0, drugi 7:0. Miotacze z Kutna w obu meczach zaliczyli combined no-hitter nie pozwalając przeciwnikom na ani jedno skuteczne odbicie piłki.