Serdecznie zapraszamy 12.05.2024 r., godz. 14.00 na koncert z cyklu CHOPIN-MUZYKA-POEZJA
Podczas koncertu wystąpią:
Paulina Holtz – recytacja
Lule Elezi – fortepian.
W repertuarze koncertu:
- Ludwig van Beethoven – Sonata No.8 Op.13 (Pathetique))
Grave- Allegro di molto e con brio
Adagio cantabil
Rondo. Allegro - Fryderyk Chopin- Nocturne No.20 in Cis- Minor, Op. posth.
- Fryderyk Chopin- Ballade No.1 in G- Minor, Op. 23
- Fryderyk Chopin- Scherzo No.2 in B- Flat Minor, Op. 31
O artystkach:
Paulina Holtz
W 2002 ukończyła studia w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na egzamin dyplomowy przygotowała monolog Diany Juliusza Słowackiego i fragmenty powieści Márqueza.
Jako 6-latka wzięła udział w przedstawieniu Teatru Telewizji Małżeństwo Marii P.. Kolejnym doświadczeniem scenicznym była rola Pazia w Szekspirowskiej sztuce Romeo i Julia (1990) w reżyserii Andrzeja Wajdy na scenie stołecznego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Paulinie Holtz marzyła się kariera reżyserska. Kiedy jednak nie udało jej się dostać do szkoły filmowej, skupiła się na studiach dziennikarskich, etnologii i antropologii.
W 1997 wygrała casting do roli Agnieszki Lubicz, córki Krystyny (Agnieszka Kotulanka) i Pawła (Tomasz Stockinger) w telenoweli TVP1 Pawła Karpińskiego Klan. Ta rola dała jej ogromną popularność.
W produkcji kinowej debiutowała rolą zakonnicy w dramacie psychologicznym Magdaleny Łazarkiewicz Na koniec świata (1999) u boku Justyny Steczkowskiej i Aleksandra Domogarowa. Następnie pojawiła się w komedii, w serii „off-owej” Waldemara Dzikiego, promującej młodych, zdolnych reżyserów, scenarzystów i aktorów. Reżyserował Przemysław Angermana, a tytuł brzmiał Jak to się robi z dziewczynami (2002). Paulina Holtz zagrała tam prostytutkę Magdę.
Lule Elezi
Jest profesorem Wydziału Artystycznego Katedry Sztuki Muzycznej Uniwersytetu im. Hasana Prishtiny.
Oceniana jest jako wirtuoz interpretacji dzieł Fryderyka Chopina i innych klasyków – Beethovena, Schumana czy Schuberta. Jej mocne akordy, a jednocześnie subtelna gra wprawiają w zachwyt słuchaczy i krytyków muzycznych
Już jako dziecko obdarzona była wielkim talentem, a pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała jej matka. Lule Elezi, ciężką pracą, przy wielkiej miłości do instrumentu i wrodzonym talencie, przechodziła kolejne etapy nauki.
Elezi urodziła się w Kosowie, kraju, który przeszedł wiele trudnych okoliczności politycznych. Ukończyła studia zawodowe w czasie, gdy albańscy studenci byli z nich praktycznie wykluczeni. Formalne instytucje edukacyjne. zastąpiono „szkołami domowymi”. W tej sytuacji Elezi zmuszona była kontynuować naukę w krajach sąsiednich takich, jak Tirana w Albanii, czy Bośnia i Hercegowina oraz Sarajewo..
Dziś Lule Elezi jest jedną z najważniejszych ambasadorek muzycznych Kosowa. Koncertuje jako solistka w całej Europie. Występuje też w zespołach kameralnych.
Organizatorzy:
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie wraz z Kołem w Sannikach.