Radni województwa mazowieckiego wczoraj na sesji, udzielili zarządowi województwa wotum zaufania oraz absolutorium. Podczas obrad omówiona została analiza wykonania budżetu za 2018 r. a także raport o stanie województwa mazowieckiego. Mówi marszałek Adam Struzik:
Marszałek Adam Struzik podczas dyskusji zwrócił uwagę na trzy ważne zjawiska. Po pierwsze region przeznacza coraz większe środki na inwestycje. Po drugie w zeszłym roku odnotował wzrost dochodów i po trzecie – dzięki stabilnej sytuacji finansowej i racjonalnym wydatkom zmniejsza zadłużenie.
W 2018 r. znacznie wzrosły dochody województwa zarówno z podatku PIT, jak i CIT. Na koniec 2018 r. województwo mazowieckie odnotowało nadwyżkę budżetową. Pozytywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu województwa mazowieckiego za 2018 r. wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie.
Jak co roku Mazowsze duży nacisk położyło na inwestycje drogowe. Mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski:
2018 r. to także nowy podział statystyczny. Po kilku latach analiz, prac i starań samorządu województwa 1 stycznia 2018 r. województwo mazowieckie zostało statystycznie podzielone. To olbrzymi sukces Mazowsza. Od początku zeszłego roku Unia Europejska traktuje województwo mazowieckie nie jako jeden spójny i szybko bogacący się region, ale zauważa jego zróżnicowanie, co przekłada się na wydzielenie dwóch odrębnych jednostek statystycznych NUTS 2: regionu Warszawskiego stołecznego, obejmującego Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami (legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim) oraz regionu Mazowieckiego regionalnego obejmującego pozostałą część województwa mazowieckiego. Również od pierwszego stycznia funkcjonuje nowy podział na NUTS 3. Wśród subregionów pojawił się zupełnie nowy – żyrardowski, w skład którego weszły trzy powiaty: sochaczewski, grójecki i żyrardowski