Aktualności Sochaczew

Sprawa 13-latki, która urodziła dziecko podczas wycieczki szkolnej trafiła do Sądu Rodzinnego w Sochaczewie

fot. Pixabay

Podczas wycieczki szkolnej jednej ze szkół podstawowych w Sochaczewie 13-letnia uczennica urodziła dziecko. O całej sprawie natychmiast powiadomieni zostali policja oraz właściwy sąd rodzinny, a jak informuje Urząd Miasta w Sochaczewie, uczennica i osoby związane ze sprawą zostały objęte wsparciem. Urząd Miasta zwrócił się do dyrekcji szkoły z prośbą o pilne wyjaśnienia sytuacji, a do Centrum Usług Społecznych o podjęcie działań interwencyjnych. Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego “według wstępnych informacji uzyskanych ze szkoły ani dyrekcja, ani pracownicy nie wiedzieli o stanie małoletniej”.

Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, asp. Agnieszka Dzik poinformowała nas, że sprawa została przekazana do Sądu Rejonowego w Sochaczewie i sprawą zajmuje się aktualnie Wydział Rodzinny tegoż Sądu.

Zwróciliśmy się do rzecznika Sądu Okręgowego w Płocku o informację na jakim etapie jest sprawa i jakiego typu postępowanie będzie prowadzone. Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Płocku Sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska w piśmie do naszej redakcji napisała:

“SR w Sochaczewie otrzymał informację, że trzynastoletnia dziewczynka w trakcie wycieczki szkolnej urodziła dziecko. Sprawa została zarejestrowana w Wydziale Rodzinnym i prowadzone są w niej czynności dowodowe.  Z policyjnej notatki wynika, że ustalono prawdopodobnego ojca dziecka małoletniej.

Odnosząc się do wskazywanych pytań, informuję, że SR w Sochaczewie Wydział Rodzinny nie posiada informacji o prowadzeniu procedury Niebieskiej Karty w domu rodzinnym dziewczynki. Rodzina dziewczynki jest pod opieką PCPR, zaś dziewczynka jest wychowywana przez matkę, która nie miała ograniczonej władzy rodzicielskiej. W stosunku do dziewczynki nie toczyły się uprzednio sprawy opiekuńcze. Z aktualnie znajdujących się w aktach sprawy informacji dziewczynka nie jest spokrewniona z ojcem swojego dziecka.

Zgodnie z art. 94 k.r.o. § 1. Jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. To samo dotyczy wypadku, gdy jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej albo gdy jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu; i art.94 §3 k.r.i o.. Jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani, ustanawia się dla dziecka opiekę.

Kobiecie, która urodziła dziecko nie będąc osobą pełnoletnią nie przysługuje władza rodzicielska. W takim wypadku konieczne jest ustanowienie dla dziecka opieki. Opiekun to osoba, która wykonuje stałą pieczę nad dzieckiem i jego majątkiem, podejmuje decyzje dotyczące dziecka i reprezentuje go na zewnątrz. Opieka jest więc substytutem władzy rodzicielskiej, która nie przysługuje jeszcze rodzicom. Opiekunem dziecka powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez matkę, osoba spośród krewnych lub bliskich dziecka lub jego matki.  Opiekę zawsze ustanawia Sąd opiekuńczy, a postępowanie w przedmiocie wyznaczenia  opiekuna prawnego sąd może wszcząć z urzędu.

Natomiast ewentualne podjęcie stosownych środków wychowawczych, czy terapeutycznych wobec  ojca dziecka, jeśli jest on osobą małoletnią, zależy od oceny sytuacji i ustaleń sądu.”

Jak zaznaczyła w piśmie Sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska “Postępowanie w tych sprawach toczy się z wyłączeniem jawności. Zatem brak możliwości udzielenia dodatkowych  informacji w sprawie.”

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.