Aktualności

Rytuał wigilijny

Wigilijny wieczór to dla katolików symboliczny czas oczekiwania na narodziny Jezusa i wstęp do świąt Bożego Narodzenia. Polską tradycją jest, że ten wstęp jest obchodzony niemal równie uroczyście, jak same święta .Zanim jednak zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy musimy do niej odpowiednio przygotować nasz stół. Czego nie powinno na nim zabraknąć i dlaczego ? Odpowiedzi na te pytania w materiale Małgorzaty Pietrusiak.

Aby bliżej poznać wigilijne zwyczaje udaliśmy się do domu pani Anety i pana Piotra, oraz ich córek. Zapytaliśmy jak wygląda ich wigilia, kogo goszczą przy swoim stole oraz czy święta ich dzieciństwa różnią się od tych, kiedy sami są rodzicami.

Tradycyjnym elementem wigilii Bożego Narodzenia jest dzielenie się opłatkiem. Skąd wziął się ten zwyczaj, jak wygląda w różnych domach a także jak  dobrze przeżyć ten wieczór o tym już teraz w materiale Piotra Miklaszewskiego.

Już za kilka godzin kościoły wypełnią się wiernymi by razem zacząć celebrować święta mszą pasterską. O północy rozpocznie się eucharystia, w która ma swój początek już wieki temu i nadal trwa łącząc nie tylko starszych, ale również rodziny z dziećmi.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.