Aktualności

Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

Podczas dzisiejszej wspólnej konferencji premiera i ministra zdrowia Prezes Rady ministrów poinformował, że rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy od 31.10-02.11.2020. Obostrzenie nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

“Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć..”

powiedział premier Matusz Morawiecki

Premier ponowił również apel do seniorów aby pozostali w domach.

“Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie.”

powiedział premier Matusz Morawiecki

Kolejną kwestią poruszoną przez Matusza Morawieckiego był apel do przedsiębiorców oraz dyrektorów firm aby tam gdzie jest to możliwe przejść na pracę zdalną.

Jak zapowiedział minister zdrowia nowością jaka będzie wprowadzana jest opieka nad pacjentami skąpo lub bezobjawowych, którzy zostaną wyposażeni w pulsoksymetr a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy. Pulsykometr ma otrzymać każda osoba wskazana przez lekarza POZ z pozytywnym wynikiem testu. Zmieniły się również zasady kwarantanny domowej. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Domownicy osoby chorej na SarsCov-2 zostają objęci kwarantanną automatycznie bez oczekiwania na telefon z sanepidu. Drugą zmianą jest, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCPR.

“Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Te zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii, której kolejną wersję przygotujemy w przyszłym tygodniu.”

powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.