Aktualności

Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego nie odbędzie się 7 czerwca

fot. Błażej Kaliński

W uzgodnieniu ze stolicą Apostolską bezterminowo została zawieszona beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Oznacza to, że nie odbędzie się ona tak jak uprzednio zaplanowano 7 czerwca 2020 roku. Zawieszony również został komitet przygotowujący beatyfikację.

Nowy termin, zostanie wyznaczony i ogłoszony po ustaniu pandemii z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym aby dać czas na przygotowanie do tych uroczystości.

Komunikat w tej sprawie wydał dziś Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Niżej publikujemy treść komunikatu:

Komunikat w sprawie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Zamieszczamy komunikat kard. Kazimierza Nycza z decyzją w sprawie beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, którą zaplanowano na 7 czerwca 2020 roku

Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie.

Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.

Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii.

Zawieszony, a nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję.

† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski

Warszawa, 28 kwietnia 2020 roku

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.