Aktualności Kutno Łowicz Rawa Maz. Skierniewice Sochaczew Żyrardów

Samorząd Mazowsza uruchamia rezerwę kryzysową

fot. Błażej Kaliński

3 nowe potwierdzone przypadki zakażenia korona wirusem na terenie województwa łódzkiego. Testy potwierdziły u tych osób obecność wirusa. W sumie w łódzkim odnotowano 5 przypadków zachorowania.

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wprowadzającym w Polsce stan zagrożenia epidemicznego zostaje stworzona Sieć Szpitali Zakaźnych. W województwie łódzkim takim szpitalem został Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu.


Zarząd województwa mazowieckiego po raz kolejny omawiał sytuację związaną z koronawirusem. Podjęto decyzję o uruchomieniu rezerwy kryzysowej i zakupieniu z niej dodatkowego sprzętu dla szpitali. Mówi Adam Struzik Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

Dodatkowo  14  marszałkowskich placówek z 59 wskazanych przez wojewodę szpitali znalazło się na liście placówek, na które nałożono stan podwyższonej gotowości.
Aby pomóc szpitalom, zarząd województwa mazowieckiego podjął więc decyzje o uruchomieniu rezerwy kryzysowej w celu pilnego doposażenia szpitala zakaźnego oraz innych placówek m.in. w respiratory, ECMO, urządzenia do dekontaminacji i dezynfekcji, sprzęt RTG oraz środki ochrony osobistej. W sumie na ten cel samorząd województwa przeznaczy 6,5 mln zł.

Mówiła Elżbieta Lanc członek Zarządu Województwa Mazowieckiego


Wojska Obrony Terytorialnej w ramach działań Sił Zbrojnych RP będą  podejmowały szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Działalność szkoleniowa Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie ograniczona, zmianie ulegnie model pracy i służby oraz zostaną wdrożone rozwiązania profilaktyczne skutkujące ograniczeniem ryzyka transmisji korona wirusa

Mówił mjr Arkadiusz Rubajczyk Szef Sekcji Komunikacji Społecznej i Oficer Prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
Dziania min będą polegały na wspieraniu Policji, Straży Granicznej, Wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi.


W Żyrardowie sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu przedstawił Andrzej Liszewski, Państwowy-Powiatowy Inspektor Sanitarny . 20 oóbs jest objętych nadzorem epidemiologicznym, kwarantanną domową zostało do wczoraj objętych 7 osób. Kwarantannę nadzoruje policja:

Mówiła Edyta Marczewska Zca Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie.

Żyrardów chce zadbać o tegorocznych maturzystów i uczniów klas ósmych przed egzaminami. Ma powstać platforma internetowa dzięki której uczniowie będą mieli szansę przygotowania się do matur i testów wiedzy.

Mówił Adam Lemiesz zastępca Prezydenta Żyrardowa

Od dziś nie będzie funkcjonował Park Wodny Suntago  z powodu zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa. Wszyscy którzy posiadają bilety wstępu na okres 13-25.03.202 mogą dokonać zmiany rezerwacji pobytu na inny  termin po ponownym otwarciu, lub zwrotu biletu.


Urząd miasta w Rawie Mazowieckiej do odwołania zamknął kasę urzędu. To jedyna zmiana wprowadzona w funkcjonowanie urzędu. Miasto przygląda się sytuacji i będzie reagować stosownie do potrzeb.

Mówił Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.

Starostwo powiatowe w Rawie Mazowieckiej prosi mieszkańców aby bezpośrednio w urzędzie załatwiali tylko niezbędne sprawy. Zachęca też do korzystania z e-puap i kontaktu z urzędem mailowo lub telefonicznie.


W Sochaczewie zmiany w kursowaniu komunikacji Miejskiej nastąpią nie od dziś a dopiero od 14 marca z wyjątkiem lini nr 1, która została zawieszona od dziś. Bez zmian będą kursować linie dojeżdżające do szpitala czyli 3, 3a, 7, 8 i 9. Natomiast od poniedziałku zostaną zawieszone linie 2, 5 i 6. W autobusach nie będzie można kupić biletów u kierowcy, by do minimum ograniczyć kontakt z pasażerami. W pojazdach pojawią się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz pojazdy, które zjadą na bazę, każdorazowo będą odświeżane.

Zamknięcie szkół nie oznacza ferii dla uczniów. Dlatego Sochaczewskie szkoły będą pracowały z uczniami on-line. Mówi Daniel Wachowski z Urzędu Miasta w Sochaczewie.

Wczoraj łączne do sochaczewskich podstawówek i przedszkoli na dyżur opiekuńczy przyszło 89 dzieci. 

W Sochaczewie do 25 marca zawieszono działalność placówek społecznych na terenie miasta. Jednak decyzją dyrektora kuchnia Dziennego Domu Pomocy Społecznej będzie funkcjonowała normalnie i będą gotowane obiady dla 46 podopiecznych placówki.

Mówił Daniel Wachowski kierownik referatu komunikacji zewnętrznej miasta Sochaczew.


W Kutnowskim Szpitalu Samorządowym powstaje oddział zakaźny. Będzie się on mieścił w miejscu obecnego oddziału pediatrycznego. Ile łóżek jest przygotowanych na nowym oddziale zakaźnym?

Mówiła Jolanta Pietrusiak Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.


Burmistrz Miasta Łowicza informuje mieszkańców, że od piątku, 13 marca Urząd Miejski w Łowiczu będzie zamknięty dla petentów! W sytuacjach szczególnych, wymagających osobistego złożenia dokumentów, udostępnione zostanie okienko podawcze, znajdujące się po prawej stronie bramy głównej ratusza miejskiego. Analogiczna sytuacja dotyczy wszystkich jednostek organizacyjnych miasta.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.