Wojciech Szczęsny w Barcelonie.
Stal Mistrzem. Kutno bejzbolową stolicą Polski po raz dwudziesty drugi!

POLSKA i ŚWIAT

Wojciech Szczęsny wraca z emerytury! 34-latek przeszedł dziś testy medyczne i już wkrótce będzie razem z Robertem Lewandowskim reprezentował barwy FC Barcelony. Po fatalnej kontuzji Marc-Andre Ter Stegena “duma Katalonii” znalazła się na musiku i zwróciła się do Szczęsnego. W ten weekend kontuzję odniósł także Thibaut Courtouis, golkiper Realu Madryt. Wyłączony z gry będzie przez około 2 tygodnie.

Skandal w derbach Madrytu. Mecz Atletico – Real musiał zostać przerwany na około 20 minut przez zachowanie kibiców gospodarzy, którzy zaczęli rzucać różnymi przedmiotami w bramkarza Realu. “Królewscy” wyszli na prowadzenie w 64. minucie po golu Edera Militao, gospodarzom udało się wyrównać dopiero w 95. minucie. Autorem trafienia Angel Correa. Mecz zakończył się wynikiem 1:1.

Michał Probierz ogłosił powołania do reprezentacji na zbliżające się mecze Ligi Narodów.

Bramkarze: Marcin Bułka, Bartłomiej Drągowski, Bartosz Mrozek, Łukasz Skorupski

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior, Kamil Piątkowski, Tymoteusz Puchacz, Mateusz Skrzypczak, Sebastian Walukiewicz

Pomocnicy: Michael Ameyaw, Przemysław Frankowski, Jakub Kamiński, Bartosz Kapustka, Jakub Moder, Maximilian Oyedele, Jakub Piotrowski, Sebastian Szymański, Kacper Urbański, Nicola Zalewski, Piotr Zieliński

Napastnicy: Kacper Kozłowski, Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek, Karol Świderski

12 października Polska zagra w Warszawie z Portugalią, trzy dni później z Chorwacją.

Do niespodziewanych rozstrzygnięć doszło w angielskiej Premier League. Drugi mecz z rzędu punkty stracił Manchester City, który zremisował na wyjeździe z Newcastle 1:1. Tym samym fotel lidera objął Liverpool po wyjazdowym zwycięstwie nad Wolverhampton 2:1. W hicie kolejki Tottenham rozbił na Old Trafford Manchester United 3:0. Gospodarze od 42′ minuty grali w dziesięciu po bezpośredniej czerwonej kartce Bruno Fernandesa.

Od niespodzianki rozpoczęła się 10. kolejka polskiej Ekstraklasy. GKS Katowice po szalonej końcówce pokonał Pogoń Szczecin 3:1. Swoje mecze wygrały Raków , Motor, Zagłębie, Lech i Jagiellonia. Punktami podzieliły się Lechia z Widzewem i Legia z Górnikiem. Ostatni mecz kolejki dziś o 19:00, Cracovia podejmie Stal Mielec.

Pierwsza runda Pucharu Polski zdradliwa dla ekstraklasowiczów. Z rozgrywkami pożegnała się już Cracovia (porażka 2:3 z Sandecją Nowy Sącz), Lechia Gdańsk (porażka po karnych z Pogonią Grodzisk Mazowiecki), Raków Częstochowa (również po karnych z Miedzią Legnica) i Lech Poznań (0:1 z Resovią). Co ciekawe, do kolejnej rundy pucharu awansowały rezerwy Lecha, co oznacza, że zajdą dalej niż pierwsza drużyna.

Na spotkanie z Motorem Lublin wciąż czeka Unia Skierniewice. Powodem zaległy mecz Motoru z Jagiellonią. Starcie zostało przełożone na najbliższą środę.

Przed nami druga kolejka piłkarskiej Ligi Mistrzów, w niej kilka hitowych pojedynków. We wtorek Arsenal podejmie na własnym stadionie PSG, a Bayer Leverkusen zmierzy się z Milanem. W środę m.in. mecze RB Lipsk z Juventusem, i Aston Villi z Bayernem Monachium. Bawarczycy są liderem Ligi Mistrzów po pokonaniu w poprzedniej kolejce Dinamo Zagrzeb aż 9:2.

W tym tygodniu rusza Liga Konferencji, w której zagrają dwie polskie drużyny. Przed trudnym zadaniem stanie w pierwszej kolejce warszawska Legia – domowe spotkanie z Realem Betis, początek spotkania w czwartek o 18.45. O 21:00 Jagiellonia Białystok zagra na wyjeździe z FC Kopenhagą.

Choć o polskich klubach w piłkarskiej lidze Mistrzów póki co możemy tylko marzyć, mamy swoich przedstawicieli w Lidze Mistrzów szczypiornistów. Niestety 3. kolejka rozgrywek nie była szczęśliwa dla naszych drużyn. Porażkę odniosła zarówno Iskra Kielce, 28:32 z FC Barceloną jak i Wisła Płock, 23:24 z PSG. Drużyna z Płocka wciąż czeka na pierwsze zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach.

Magda Linette rozbiła piątą rakietę świata, Włoszkę polskiego pochodzenia Jasmine Paolini 6:4,6:0 w trzeciej rundzie turnieju WTA 1000 w Pekinie. Do czwartej rundy zakwalifikowała się także Magdalena Fręch, mimo, że pierwszego seta z Dianą Sznajder przegrała do zera. Kolejne sety wygrała jednak do 3. i do 4. – w kolejnej rundzie zmierzy się z Chinką Zhang Shuai. Linette zmierzy się ze zwyciężczynią meczu Mirra Andriejewa – Donna Vekić.

Najmłodszy MVP w historii ligi NBA kończy sportową karierę. Po 15 sezonach i licznych kontuzjach Derrick Rose postanowił odwiesić buty na kołek. Rose zdobył statuetkę najlepszego zawodnika ligi w 2011, rok później zerwał więzadła krzyżowe i od tamtego momentu nigdy nie powrócił do dawnej formy. W karierze występował m.in. w Chicago Bulls, New York Knicks, Minesota Timberwolves. Jego ostatnimi pracodawcami byli Memphis Grizzlies.

REGION

Pierwsza porażka Unii Skierniewice od 2 sierpnia stała się faktem. Lepsza okazała się Warta Sieradz. Wyjazdowe spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 3:1. Jedyną bramkę dla Skierniewiczan zdobył w 7 minucie Kamił Sabiłło. Bez punktów z Warszawy wrócił także łowicki Pelikan. Ich przeciwnikiem były rezerwy Legii. Łowiczanie przegrali to spotkanie 1:2, gola dla Pelikana zdobył Patryk Czarnowski.

W IV lidze zmierzyły się drużyny z naszego regionu, Zryw Wygoda pokonał u siebie KS Kutno 2:1. Kolejną porażkę poniósł Orzeł Nieborów, tym razem za silna okazała się Ceramika Opoczno, która wygrała w Nieborowie 3:1. Na Mazowszu, Mszczonowianka pokonała Talent Warszawa 4:2, a w V lidze Żyrardowianka pokonała w Radomiu rezerwy Radomiaka 2:1.

Szalone mecze z gradem goli to domena skierniewickiej klasy okręgowej, a zwłaszcza GKS Bedlno. Po porażce 0:8 z Mazovią Rawa Mazowiecka w zeszłym tygodniu, drużyna z Bedlna odbiła się od dna i strzeliła rezerwom Unii Skierniewice aż pięć goli. Sęk w tym, że rywale zdobyli ich siedem. W efekcie mamy do czynienia z hokejowym wynikiem 7:5. Siedem bramek wpuściła także Pogoń Bełchów – mecz z UKS SMS Łódź zakończył się wynikiem 2:7. Liderem ligi pozostaje Mazovia Rawa Mazowiecka, która pokonała u siebie KKS Koluszki 2:0.

Z trawy przeniesiemy się teraz na halę. Sezon zainaugurowała Kia Łowicz. Po drugim awansie z rzędu łowicka drużyna występuje w 1 lidze Futsalu. Występy w tych rozgrywkach Łowiczanie zaczęli od zwycięstwa 5:4 nad Konińskim Klubem Futsalu. Za tydzień wyjazdowe spotkanie z Futsalem Szczecin.

Od zwycięstwa rozpoczęli rozgrywki II ligi nasi koszykarze. Księżak Łowicz w meczu inaugurującym rozgrywki pokonał na wyjeździe Znicz Basket Pruszków 75:61, a UKS Trójka Żyrardów pokonała rezerwy Startu Lublin 75:46. Najlepiej punktującym zawodnikiem drużyny z Łowicza był Patryk Jankowski z dorobkiem 20 punktów. W ekipie trójki największą skutecznością popisał się Marcin Uliczka, zdobywając 13 punktów.

Dwudzieste drugie w historii i czwarte z rzędu mistrzostwo Polski dla Stali Kutno stało się faktem. Kutnianie pokonali Centaury Warszawa w rozgrywanych do trzech zwycięstw finałach Ekstraligi baseballu. Mimo porażki w pierwszym spotkaniu, kolejne trzy należały już do Stali, choć nie brakowało emocji i walki.

Seria rozpoczęła się w Kutnie od zwycięstwa Centaurów 15:3, w drugim meczu Stal okazała się minimalnie lepsza wygrywając 4:3. W zeszły weekend mecze domowe Centuarów odbywały się w Rybniku z powodu braku odpowiedniego boiska do gry w Warszawie. Tu dwukrotnie lepsi okazali się bejzboliści stali wygrywając spotkanie numer III 15:9 i mecz numer IV 4:2 – tym samym wygrywając całą serię 3:1.