Hiszpania triumfatorem Euro, Argentyna wygrywa Copa America.
Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh zwycięzcami Wimbledonu w mikście
.

POLSKA i ŚWIAT

Hiszpania mistrzem Europy 2024. W finale rozgrywanym w Berlinie Hiszpanie pokonali Anglików 2:1 i po raz czwarty w historii wznieśli puchar Henriego Delaunaya, zostając pod tym względem rekordzistami. Anglicy podobnie jak trzy lata wcześniej, musieli obejść się smakiem. Na trofeum czekają już 58 lat!

Po bezbramkowej pierwszej połowie, w 47. minucie wynik otworzył Hiszpan Nico Williams. Anglicy wyrównali w 73. minucie, zdobywcą gola wchodzący z ławki Cole Palmer. Gol dający Hiszpanii mistrzostwo padł w 86 minucie spotkania, bohaterem został Mikel Oyarzabal.

MVP turnieju ogłoszono Hiszpana Rodriego. Najlepszym młodym zawodnikiem został jego kolega z zespołu Lamine Yamal, który dzień przed finałem obchodził 17. urodziny. Tytuł króla strzelców przypadł aż sześciu piłkarzom. Po trzy trafienia zanotowali Cody Gakpo, Harry Kane, Georges Mikautadze, Jamal Musiala, Dani Olmo oraz Ivan Schranz. Prawdziwym królem strzelców został jednak “samobój”. W turnieju padło ich aż dziesięć.

Za oceanem zakończyło się Copa America. W finale Argentyna pokonała w dogrywce Kolumbię 1:0 po golu Lautaro Martineza, który z pięcioma trafieniami został królem strzelców turnieju. Boisko z kontuzją opuścić musiał natomiast Leo Messi. To drugi z rzędu i szesnasty w historii triumf Albicelestes w tych rozgrywkach.

W meczu o trzecie miejsce Urugwaj pokonał w rzutach karnych Kanadę. Najlepszym piłkarzem turnieju ogłoszono Jamesa Rodrigueza. Kolumbijczyk zdobył jednego gola i zanotował aż sześć asyst.

Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh zwycięzcami Wimbledonu w mikście. W finale pokonali meksykańską parę Santi Gonzalez – Giuliana Olmos 6:4, 6:2. W całym turnieju Polsko-Tajwańska para przegrała tylko jednego seta.

W singlu triumfowali Hiszpan Carlos Alcaraz, który pokonał w finale Novaka Djokovicia 6:2, 6:2, 7:6, a także Czeszka Barbora Krejcikova, która okazała się lepsza od Jasmine Paolini 6:2, 2:6, 6:4. Dla Krejcikovej to drugi singlowy tytuł wielkoszlemowy, Alcaraz wygrał wielkiego szlema po raz czwarty.

Siatkarska reprezentacja Polski zdała test przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. Biało-czerwoni wygrali Memoriał Huberta Wagnera zwyciężając we wszystkich trzech spotkaniach – 3:0 z Egiptem, 3:2 z Niemcami i 3:1 ze Słowenią. MVP turnieju został Kamil Semeniuk.

W ten weekend powracają rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy. W piątek o 18:00 inauguracyjne starcie. Aktualny mistrz, Jagiellonia Białystok zmierzy się u siebie z Puszczą Niepołomice. Tego samego dnia wicemistrz, Śląsk Wrocław podejmie powracającą do elity Lechię Gdańsk.

Powraca także Pierwsza Liga. W tym sezonie o awans walczyć będą m.in. Arka Gdynia, ŁKS Łódź, Wisła Płock, Ruch Chorzów, czy Wisła Kraków. “Biała Gwiazda” dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu w Pucharze Polski rozpoczęła rywalizację o europejskie puchary. W pierwszym meczu eliminacji do Ligi Europy Wiślanie pokonali kosowskie FK LLapi. Rewanż już w czwartek.

REGION

Do rozgrywek niższych lig przygotowują się drużyny z naszego regionu. W swoim pierwszym sparingu, Pelikan Łowicz uległ Victorii Sulejówek 0:1. W tym tygodniu rozegrają jeszcze jedno spotkanie kontrolne z Ząbkovią Ząbki, która w swoim poprzednim meczu przegrała z Unią Skierniewice 3:4. W najbliższych dniach Unię czekają jeszcze sparingi z Mszczonowianką i Polonią Warszawa.

Z innych meczów towarzyskich w naszym regionie – Żyrardowianka zmierzy się pojutrze z KS Piaseczno, a w sobotę Mazovia Rawa Mazowiecka podejmie u siebie Zryw Wygoda.

Beach Soccer Club Laktoza z Łyszkowic ze srebrem Młodzieżowego Pucharu Polski w beach soccera. W finale turnieju rozgrywanego w Gdańsku lepszy okazał się KP Łódź (1:5). Na drodze do finału Laktoza była niepokonana. Grupę wygrała z trzema zwycięstwami na koncie, następnie pokonując w ćwierćfinale FBS Kolbudy 5:1 i FC 10 Zgierz 3:2 w półfinale.