Kurier Sportowy 01.07.2024r.

Siatkarska reprezentacja Polski z brązem ligi narodów
Kutnowska Stal niepokonana w rundzie zasadniczej Ekstraligi baseballu.

POLSKA i ŚWIAT

Najniższy stopień podium zajęli Polscy siatkarze w tegorocznej lidze narodów. W meczu o trzecie miejsce turnieju rozgrywanego w Łodzi Polacy, gładko pokonali Słoweńców 3:0. W ćwierćfinale Polska pokonała Brazylię 3:1, w półfinale za silna okazała się Francja, z która przegraliśmy 2:3. Francuzi wygrali turniej, w finale pokonując Japonię 3:1. Do drużyny marzeń trafiło dwóch Polaków: Tomasz Fornal i Jakub Kochanowski, MVP turnieju został Francuz Antoine Brizard.

Za niecałe cztery tygodnie rozpoczynają się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Nasi siatkarze trafili do grupy z Włochami, Brazylią i Egiptem. Awans do 1/8 finału gwarantują dwa pierwsze miejsca, trzecia drużyna może wywalczyć awans w przypadku korzystnego bilansu względem innych grup.

Za nami połowa rozstrzygnięć 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy. W sobotę udział w ćwierćfinale zapewniły sobie Szwajcaria (2:0 z Włochami) oraz Niemcy (2:0 z Danią). W niedzielę Anglia po dogrywce pokonała Słowację 2:1, a Hiszpania wysoko wygrała z Gruzją (4:1). Dziś o 18 Francja zagra z Belgią a o 21 Portugalia ze Słowenią, natomiast we wtorek czekają na nas spotkania Rumunii z Holandią i Austrii z Turcją. Wiadomo już, że w ćwierćfinale gospodarze turnieju, Niemcy zagrają z Hiszpanami, a Anglicy zmierzą się ze Szwajcarią.

Za oceanem dobiega końca faza grupowa Copa America. Awans ze swoich grup zapewnili sobie już obrońcy tytułu, Argentyńczycy, którzy w ćwierćfinale zmierzą się z Ekwadorem. W drugim ćwierćfinale Kanada podejmie Wenezuelę. Na zakończenie fazy grupowej dziś w nocy Boliwia zmierzy się z Panamą, a USA z Urugwajem, zaś z wtorku na środę Brazylia zmierzy się z Kolumbią, a Kostaryka zagra z Paragwajem.

Rozpoczyna się najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie – Wimbledon. Losowanie drabinki turniejowej nie było przychylne dla naszych tenisistek. Iga Świątek w pierwszej rundzie zmierzy się z Amerykanką Sofią Kenin, a już w trzeciej rundzie może trafić na Niemkę Angelique Kerber. Po jej stronie drabinki znalazły się także zwyciężczynie dwóch poprzednich edycji – Jelena Rybakina i Marketa Vondrousowa.

Magdalena Fręch w pierwszej rundzie zmierzy się z rozstawioną z numerem 20. Brazylijką Beatriz Hadad Maią, rywalką Magdy Linette będzie Ukrainka Elina Switolina. Z turnieju wycofała się natomiast trzecia rakieta świata, Aryna Sabalenka. Powodem kontuzja barku.

Hubert Hurkacz rozpocznie zmagania od spotkania z Mołdawianinem Radu Albotem. Polak staje do rywalizacji świeżo po srebrnym medalu na turnieju w Halle rozgrywanym na trawie. Jak dotąd największym sukcesem Hurkacza w Wimbledonie był półfinał.

Już w najbliższą środę koszykarska reprezentacja Polski rozpocznie kwalifikacje olimpijskie. Grupowymi rywalami biało-czerwonych będą Bahamy i Finlandia. W ewentualnym półfinale czekać będzie Angola, Liban lub Hiszpania. Na Igrzyska pojedzie tylko zwycięzca rozgrywanego w Walencji turnieju. Początek meczu z Bahamami o godzinie 17.30.

Fredrik Lindgren zwycięzcą żużlowego Grand Prix Polski w Gorzowie. W biegu finałowym Szwed uplasował się przed naszym czterokrotnym mistrzem świata Bartoszem Zmarzlikiem i Duńczykami Mikkelem Michelsenem i Leonem Madsenem. Zmarzlik mimo drugiej pozycji umocnił się na fotelu lidera w klasyfikacji generalnej zwiększając przewagę nad drugim Jackiem Holderem do 27 punktów.

REGION

W naszym regionie zakończyły się rozgrywki piłkarskie, nie zatrzymują się za to baseballiści. Stal Kutno odniosło w ten weekend kolejne dwa ligowe zwycięstwa, tym razem na wyjeździe z Barons Wrocław – 14:0 i 13:3. Tym samym Kutnianie zakończyli rundę zasadniczą Ekstraligi z kompletem czternastu zwycięstw. Teraz baseballiści będą przygotowywać się do nadchodzącej fazy play-off.