FUNDUSZE UNIJNE JAKO ŹRÓDŁO FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ SPOŁECZNO-GOSPODARCZY REGIONU

Założenie i prowadzenie własnej firmy nie jest najłatwiejszym zadaniem. Najczęstszą przeszkodą, która powstrzymuje przedsiębiorców są pieniądze. Niestety, bez funduszy ciężko jest rozkręcić biznes. Unia Europejska stworzyła mechanizmy finansowe, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności firm. Fundusze unijne odpowiadają na realne potrzeby przedsiębiorców, są to usługi doradcze, działania związane z internacjonalizacją, ale też promocja regionu oraz firm na rynkach zagranicznych. Bez wsparcia unijnego nie udałoby się zrealizować wielu projektów, bo firmom trudno jest zgromadzić własne środki. Każde przedsiębiorstwo może liczyć na wsparcie w rozwoju swojego biznesu. Trzeba mieć tylko pomysł, motywację i dobry projekt. Tak jak wiele firm z województwa łódzkiego.  

Innowacje

W ostatnich latach wiele przedsiębiorstw skutecznie wprowadza kolejne innowacje, tym samym wzrasta ich pozycja rynkowa, innowacyjność i konkurencyjność. Firma PAMAPOL S.A. z powiatu bełchatowskiego opracowała projekt nowatorskiej gamy dań typu convenience o wysokich walorach prozdrowotnych, czyli nowoczesnych produktów jednorazowych, jednoporcjowych, nadających się do zjedzenia na ulicy lub podczas przerwy w pracy.MICHOR S.J. z powiatu kutnowskiego wprowadziła  na rynek innowacyjny preparat Professional Remover, który posiada właściwości pozwalające na usuwanie powłok różnego rodzaju.Firma BRATEX z powiatu łowickiego wdrożyła innowacyjną technologię umożliwiającą uruchomienie produkcji skarpet ortopedycznych wspomagających leczenie haluksów oraz ostrogi piętowej.

Naturalnie i bezpiecznie

Over Group Sp. z o.o. Sp. K. z powiatu łaskiego, która wyróżnia się stosowaniem wyselekcjonowanych, naturalnych surowców roślinnych pozyskiwanych z różnych zakątków całego świata, zdecydowała się wprowadzić na rynek nowość – opatrunek hydrożelowy na bazie matrycy polimerowej.GLOBALGRASS Sp. z o. o. z powiatu piotrkowskiego wprowadziła na rynek nowy produkt w postaci nowej, ekologicznej mieszkanki traw utrzymującej wilgotność trawnika. Firma GALPAK Konrad Galas z powiatu rawskiego wdrożyła technologię natrysku nanocząstek srebra na wykroje oraz elementy składowe opakowań drewnianych przeznaczonych dla przemysłu spożywczego i produkuje inteligentne, ekologiczne i chroniące żywność opakowania. Natomiast LIEDMANN Sp. z o. o. z powiatu wieluńskiego zajęła się produkcją innowacyjnego granulowanego nawozu węglanowo-wapniowego z dodatkiem jodu, który uzupełnia niedobory szybko przyswajalnych związków wapnia i dodatkowo wzbogaca glebę w jod.MIRWAL Mirosław Pryc, Waldemar Pryc Sp. J. opracowała dzianinę bawełnianą o niespotykanych do tej pory właściwościach hydrofobowych po stronie zewnętrznej i hydrofilowych po stronie spodniej.

Dotacje z UE

Nasze najbliższe otoczenie zmienia się na dobre dzięki funduszom unijnym. Dzięki dotacjom przedsiębiorcy mają szanse na opracowanie nowych produktów i chętniej rozwijają swoją działalność. Projekty zostały zrealizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.