Oświadczenie Diecezji Łowickiej w sprawie planowanego otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców w Skierniewicach
W związku z pojawiającymi się pytaniami i niejasnościami dotyczącymi planowanego utworzenia i formy działalności Centrum Integracji Cudzoziemców w Skierniewicach, Diecezja Łowicka pragnie przedstawić poniższe wyjaśnienia, oparte na faktach oraz nauczaniu Kościoła katolickiego.
Od ponad trzech lat Diecezja Łowicka poprzez Caritas Diecezji Łowickiej prowadzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Łowiczu, niosąc pomoc osobom przybywającym z różnych krajów, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Działania te realizowane są w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego, w odpowiedzi na konkretne potrzeby oraz w duchu nauczania Kościoła.
Kontynuacja powyższej misji przez Caritas Diecezji Łowickiej znajduje swe odzwierciedlenie również we współpracy w ramach projektu finansowanego z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Projekt, którego liderem jest Caritas Archidiecezji Łódzkiej, obejmuje między innymi utworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców w Skierniewicach, jednakże na chwilę obecną znajduje się w fazie przygotowawczej i nie zapadły żadne wiążące decyzje. Realizatorem działań związanych z legalizacją pobytu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi. Caritas Diecezji Łowickiej odpowiada za koordynację działań lokalnych.
W ramach działalności Centrum przewidziane są m.in.:
- nauka języka polskiego,
- wsparcie psychologiczne,
- doradztwo międzykulturowe,
- pomoc w przeciwdziałaniu przemocy i handlowi ludźmi,
- kursy adaptacyjne i orientacyjne.
Podkreślamy, że działania te nie obejmują udzielania pomocy materialnej, socjalnej ani zakwaterowania. Ich celem jest pomoc w integracji osób, które legalnie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
Nasze plany podejmowane są w duchu jedności z KEP – w pełni podzielamy stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migrantów i Uchodźców, które przypomina, że „pomoc migrantom i uchodźcom wynika bezpośrednio z Ewangelii oraz z nauczania społecznego Kościoła” i powinna być realizowana „z poszanowaniem dobra wspólnego, bezpieczeństwa państwa oraz kultury i tożsamości narodowej”. Kościół nie kieruje się względami ideologicznymi ani politycznymi, lecz ewangelicznym nakazem miłości i troską o drugiego człowieka. W obliczu wyzwań migracyjnych naszym obowiązkiem jest łączyć wrażliwość z roztropnością, dobroczynność z odpowiedzialnością.
Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej
ks. Zbigniew B. KIELAN