Łowicz

Boże Ciało w Łowiczu

fot. UM Łowicz

Już jutro w Kościele Katolickim obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Łowiczu rozpoczną się one o godz. 10:30 uroczystą Mszą Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu, której przewodniczyć będzie ksiądz biskup Wojciech Osial Administrator Apostolski Diecezji Łowickiej.

Po Mszy Świętej do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie miasta wyruszy procesja. Trasa procesji prowadzić będzie z Bazyliki Katedralnej znajdującej się na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja. Pierwszy ołtarz znajdował się będzie przed kościołem Ojców Pijarów. Drugi przed kościółkiem Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty na Końskim Targu. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja, a ostatni, czwarty, przy dzwonnicy bazyliki. Powrót na Stary Rynek odbywać się będzie ul. 3 Maja. Procesja Bożego Ciała w Łowiczu jest wydarzeniem wpisanym na krajowa listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Tego dnia w w mieście będą się odbywać tradycyjne już imprezy towarzyszące.

W godz. 14:00-17:00 na scenie muszli koncertowej w Parku Błonie zaprezentują się zespoły folklorystyczne, a przy uliczce prowadzącej do muszli koncertowej w parku Błonie rozstawione zostaną się stoiska z rękodziełem. Wydarzenie w Muszli koncertowej poprowadzą Anna Staniszewska i Eligiusz Pietrucha.

W programie:
14:00 Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”
14:45 Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”
15:25 Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”
16:05 Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Zduny”
16:30 Kapela Ludowa „Ziemia Skierniewicka”

W godzinach 10:00 – 16:00 do zwiedzania ekspozycji zaprasza Muzeum w Łowiczu, mieszczące się przy Starym Rynku. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję eksponatów, ukazujących wielką historię Miasta Łowicza i kulturę ludową Księżaków, mieszkańców ziemi łowickiej, terenu dawnego Księstwa Łowickiego.

Tego dnia przy targowisku miejskim rozstawią się równie “bobiki” czyli stragany komercyjne i stoiska gastronomiczne. Tradycyjnie przy ul. Kaliskiej znajdować się będzie Wesołe Miasteczko.

Z uwagi na uroczystości zmieni się również organizacja ruchu w obrębie Starego Rynku w Łowiczu. Już dziś (29.05.2024) od godziny 17:00 zamknięty zostanie parking na Palcu Stary Rynek, a od jutra (30.05.2024) w godzinach od 6:00 do 16:00 z ruchu wyłączone zostaną ulice na których odbywać się będą uroczystości religijne.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.