Żyrardów

Kto zostanie nowym dyrektorem Muzeum Mazowsza Zachodniego?

W Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie pojawi się nowy dyrektor. Na to stanowisko zarząd powiatu skierował obecnego wiceprzewodniczącego rady miasta Arkadiusza Sowę. Pracownicy muzeum są zaniepokojeni decyzją starostwa, która została podjęta bez postępowania konkursowego. Wątpliwości muzealników budzi też powiązanie kandydata na dyrektora z partią obecnie rządzącą w powiecie. Wszystko wskazuje na to, że od pierwszego września kandydat zarządu powiatu zastąpi na stanowisku dotychczasowego dyrektora muzeum Bogusława Nietrzebkę.

To nie jedyny problem Muzeum Mazowsza Zachodniego. W lipcu pracownicy muzeum założyli związek zawodowy w związku ze złą sytuacją finansową instytucji i brakiem reakcji ze strony zarządu powiatu. Pomimo wysokiej inflacji oraz rosnącej pensji minimalnej od 3 lat budżet Muzeum pozostaje na tym samym poziomie. Instytucji brakuje finansów na jakąkolwiek działalność kulturalną, utrzymanie budynku, a środki ledwo wystarczają na pokrycie i tak już minimalnych płac pracowników. Pomimo licznych pism ze strony dotychczasowego dyrektora Bogusława Nietrzebki, które pozostały bez odpowiedzi, Zarząd Powiatu nie podwyższył budżetu – czytamy na profilu Muzeum. Co chcą osiągnąć muzealnicy?

Mówił Marcin Olborski przewodniczący Tymczasowej Komisji Zakładowej Organizacji Związkowej “Solidarność” Regionu Mazowsze w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Do tej pory starostwo powiatowe nie zabrało publicznie głosu w tej sprawie.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.