Aktualności

CPK kończy Program Dobrowolnych Nabyć

Żródło: CPK

Spółka CPK kończy program Dobrowolnych Nabyć na terenie przyszłego lotniska. Właściciele działek znajdujących się na terenie przyszłego lotniska, którzy chcieliby przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), mają jeszcze taką możliwość. Spółka czeka na zgłoszenia do 7 kwietnia. Po tym terminie domyślnym sposobem pozyskania nieruchomości będzie wywłaszczenie za odszkodowaniem, które jest mniej korzystne dla właścicieli.

Przypomnijmy, że właściciel może liczyć na wycenę na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Dla przykładu: za dom o wartości 1 mln zł spółka jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł. Inna możliwość to wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia amortyzacji (to rozwiązanie atrakcyjne dla np. dla właściciela domów w złym stanie technicznym). Mieszkańcom przysługują także inne liczne udogodnienia i bonusy, niestosowane dotychczas w trakcie realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, na przykład sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury, konsultacje z doradcą zawodowym i szkolenia.

Celem programu było pozyskanie przez spółkę CPK przynajmniej 2/3 terenu przeznaczonego pod budowę lotniska. Duże zainteresowanie PDN sprawiło, że cel ten został osiągnięty wcześniej niż przewidywano. W ostatnich miesiącach do programu przystąpiło prawie tysiąc właścicieli, którzy dysponują nieruchomościami o łącznej powierzchni blisko 2800 hektarów. Spółka w ramach programu wykupiła już ponad 500 ha gruntów, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych.

Właściciele gruntów na terenie przyszłego lotniska mają jeszcze możliwość przystąpienia do programu do 7 kwietnia. Wkrótce zostanie ogłoszony także analogiczny program dla obszarów około lotniskowych, czyli terenów budowy kolei i autostrad.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.