Aktualności

Święci blisko nas

Święty Franciszek z Asyżu to jeden z cieszących się największą popularnością wśród świętych Kościoła Katolickiego. Kim był? Komu patronuje? O tym w materiale Dagmary Skopiak.

Święty Paweł od Krzyża – mistyk i założyciel Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, czyli Pasjonistów.   O sylwetce tego świętego w swoim materiale opowie Dagmara Skopiak.

Uroczystość Wszystkich Świętych to dobry moment by porozmawiać o tych, którzy według wierzeń Kościoła mogą wypraszać modlącym się do nich szczególne łaski u Boga. Jeden z nich, znany szczególnie w środowisku akademickim to święty Tomasz z Akwinu. Jak ważną jest postacią na to pytanie odpowie Piotr Miklaszewski w swoim materiale.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Pochylimy się nad postacią, o której słyszał chyba każdy polak. Święta Barbara bo o niej mowa jest otoczona szczególnym kultem na terenach górniczych. Czyją Jeszce jest patronką? Jaka legenda jest z nią związana? O tym w swoim materiale Piotr Miklaszewski

Święty Stanisław Kostka znany jest jako patron młodzieży. Szczególnego orędownika mają  nim młodzi, którzy nie potrafią porozumieć się ze swoimi rodzicami. Dlaczego? O tym w Rozmowie z księdzem Łukaszem Owsianko.

Święty Hubert dziś kojarzony jest głównie z kołami łowieckimi. To właśnie myśliwi upodobali go sobie za patrona. Dlaczego? Czego dziś współczesny katolik może się uczyć od świętego Huberta? Na te pytania odpowiemy z księdzem Adamem Domańskim.

Błogosławiony Carlo Acutis  nazywany też  świętym od Internetu. Urodził się 3 maja 1991 roku. Carlo był niezwykłym nastolatkiem. Już w wieku 12 lat zaczął spowiadać się co tydzień i codziennie uczestniczył w Eucharystii. O tym wyjątkowym Świętym naszych czasów opowie Renata Jastrzębska.

Św. Marta pochodziła z Betanii. Była siostrą Marii i Łazarza. Skromna, a za razem dobra i zaradna gospodyni. Wiele razy gościła pod swym dachem Pana Jezusa i jego uczniów. Dziś czczona jest jako patronka gospodyń domowych, hotelarzy, kucharek, sprzątaczek i właścicieli zajazdów, jest też patronką dla wszystkich ludzi zapracowanych. Sylwetkę tej Świętej przedstawimy  w materiale Małgorzaty Pietrusiak.

Święta Jadwiga w wieku zaledwie 10 lat została królową Polski. Biorąc czynny udział w rządzeniu państwem, prowadziła głębokie życie religijne, a swoje osobiste szczęście poświęciła dla dobra ojczyzny. Wyjątkowo  wrażliwa na los ubogich. Więcej o tej Świętej już teraz w materiale Małgorzaty Pietrusiak.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.