Sochaczew

Produkcja lizaków, zawody komandosów czy wielkie bańki mydlane: Czyli Dzień Dziecka w Sochaczewie

fot. poglądowe / Archiwum RV

Produkcja lizaków, zawody komandosów, wielkie planszówki oraz ogromne mydlane bańki. To tylko część atrakcji przygotowanych na Dzień Dziecka w Sochaczewie. To wydarzenie zatytułowane „W krainie przygód” odbędzie się już w najbliższą niedzielę (29.05). Sochaczewski Dzień Dziecka w tym roku zagości w parku Garbolewskiego.

Mówiła Joanna Niewiadomska-Kocik Sekretarz Miasta Sochaczew

Park Garbolewskiego zostanie tego dnia podzielony na specjalne strefy różnych atrakcji dla najmłodszych. Jak to będzie wyglądało?

Mówił Daniel Wachowski Kierownik Referatu Komunikacji Zewnętrznej Urzędu Miasta w Sochaczewie

Poniżej przedstawiamy program wydarzenia:

 • KRAINA MUZYCZNA

Scena:

 • 14:00Otwarcie festynu
 • 14:10-15:30 – Występy uczniów ze szkół i przedszkoli
 • 15:30-16:45 – Występ dzieci i młodzieży z Sochaczewskiego Centrum Kultury

                 Spektakl Open Day Junior – „Przygoda Skrzata z zielonej doliny”

Scena dziecięca zaprasza na spektakl muzyczny na motywach książki Jolanty Pochylskiej–Zeman, bo przecież „skrzaty po to są na świecie, aby innym żyło się lepiej”. Jak pokonać przeciwności losu i kto potrzebuje pomocnej dłoni a także, jak wielką moc posiada mama, dowiemy się podczas spektaklu.

                 Scena dziecięca Open Day Junior pod kierunkiem J. Kawczyńskiej i P. Milczarka

                 Dziecięco Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca Folklorek (grupa młodsza)

„Oj, zagrajcie nam poleczkę” –  tańców i śpiewów ludowych prawdziwy zawrót głowy. Kolorowe stroje, porywająca muzyka a przede wszystkim radosny taniec w wykonaniu dzieci z  Sochaczewskiego Centrum Kultury. Choreografia i reżyseria: Katarzyna Proch i Kinga Przybylska.

 • 16:45 -17:45 – występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.orkiestra smyczkowa PSM I st., orkiestra dęta, zespół ludowy, prowadzenie koncertu M. Zalewska
 • 45-18:00 -„Świętuj z nami – dęciakami”Orkiestra Dęta Sochaczew pod dyrekcją Justyny Piątkowskiej-Dura

Orkiestra zaprezentuje utwór „Disney Favorites” w aranżacji Johnnie Vinsona. To specjalnie przygotowany dla słuchaczy utwór, w którym pojawiają się znane melodie z filmów Walta Disneya. Występ orkiestry zakończy się tradycyjnym, wspólnym z uczestnikami Dnia Dziecka przemarszem orkiestry przez park.

 • KRAINA MALUCHA
 • „Parabam!”– zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci (w wieku od 1 miesiąca do ok. 3 lat) prowadzone według teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona, wybitnego badacza psychologii muzyki, pedagoga i muzyka jazzowego, dla którego najważniejszym instrumentem jest głos prowadzenie Magdalena Jaworska
 • KRAINA KARMELKÓW

Pokazy produkcji lizaków, cukierków połączone z warsztatami dla dzieci, poczęstunek ciepłymi lizakami. Program przygotowany przez manufakturę czekolady przy Muzeum Czekolady w Poznaniu.

Podczas pokazu objaśniany będzie proces produkcyjny, od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów, aż do momentu kiedy każdy z uczestników wykonuje własnego lizaka. Do produkcji wykorzystywane są tylko barwniki i aromaty naturalne.

 • KRAINA PLASTYCZNA
 • działania artystyczne „Seniorzy z pasją – dzieciom” – inspirowanie dzieci do aktywności plastyczno-malarskiej, „Bawimy się z gliną – figurka mojego pupilka”, malowanie na sztalugach, rękodzieło – „Kwiatki z mojej rabatki”, nauka tkactwa i tworzenie zabawek szydełkowych – Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
 • warsztaty plastyczne Artystyczne Kramnice – prowadzenie Barbara Derda
 • warsztaty rękodzieła prowadzone przez animatorów ze Stowarzyszenia Planszówki w Sochaczewie
 • „Kolorowe nutki” tworzymy scenografię w przestrzeni parku. Malujemy i zawieszamy między drzewami pomalowane nuty na pięciolinii. Zachęcamy do udziału dzieci lubiące malować, mieszać kolory i bawić się sztuką – SCK
 • Miasteczko Kredki i Fredki. Kredka, Fredka i Franio zapraszają do swojego miasteczka, w którym mapety przedstawią przygody bajkowych postaci. Zaprasza interaktywny teatr zabawy wraz z mapetami – SCK
 • Pracownia CNC i  rzeźba – prezentacja sztuki tworzonej z wykorzystaniem drukarki CNC i frezarki, projektowanie 3D – SCK
 • Konkurs plastyczny „Zielono mi” – Plener Mistrza Plastka w parku Garbolewskiego. Każda namalowana praca weźmie udział w konkursie. Wyłonienie zwycięzców konkursu i wręczenie nagród odbędzie się na scenie o godz. 17.45 – SCK.
 • KRAINA GIER I ZABAW
 • Miasteczko Szach–Mat–Stanisław. Zagraj w szachy i poznaj tajniki gry królewskiej pod okiem mistrza szachowego FIDE Stanisława Osieckiego – SCK.
 • ulubione gry w wersji XXL – zabawa dla całej rodziny. Kolorowe plansze, po których dzieci mogą chodzić, skakać, biegać, grając z animatorem w: warcaby, kapsle, kółko i krzyżyk, twister, scrabble, klasy, grę Kubb, francuskie bule, drewniane kręgle, domino – Planszówki w Sochaczewie.
 • warsztaty chemiczne – zapraszamy do laboratorium, gdzie dzieci w każdym wieku poznają tajemnice chemii. Pod okiem instruktorów będą przeprowadzać eksperymenty, takie jak zabawa suchym lodem, barwienie kwiatów, stworzenie własnych mydełek, budowanie wulkanu, tworzenie własnych slimów.
 • warsztaty technologiczne – opcja ta spodoba się szczególnie chłopcom! Nauka robotyki, mechaniki czy programowania poprzez zabawę w pełnej śmiechu atmosferze. Czas przeznaczony na warsztaty dzieci spędzą na budowaniu robotów oraz kodowaniu gier.
 • warsztaty ekologiczne – dbania o Ziemię trzeba się uczyć już od najmłodszych lat. Proponujemy warsztaty, które pokażą, jak ważne jest życie w zgodzie z naturą. Podczas nich mali ekolodzy będą: sadzić kwiatki, uczyć się segregowania odpadów, budować bombę nasienną. Dodatkową atrakcją będzie Uczestnicy, dzięki temu urządzeniu, będą mogli napić się świeżego soku, naładować sprzęt elektroniczny wykorzystując tylko siłę swoich mięśni. Podczas korzystania z energoroweru nie wytwarzamy ani grama śmieci i nie generujemy ani wata energii. Pod tym względem wszystko jest w naszych rękach i nogach.
 • kącik baniek mydlanych – dzięki tej atrakcji przeniesiemy się w magiczny świat baniek. W programie pokaz wielkich baniek i zamykanie dzieci w bańce! Każdy będzie miał możliwość stworzenia milionów małych baniek za pomocą specjalnych urządzeń.
 • KRAINA SPOTKAŃ ZE ZWIERZĘTAMI
 • Bohaterami tej krainy będą alpaki i osiołek z Zagrody Zakrzew.
 • KRAINA KSIĄŻKI — Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie

14.30 – spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską, autorką „Cioci Jadzi” i „Tupcia Chrupcia”

Zabawy i gry z książką: quizy dla dzieci dotyczący książek, biblioteki, postaci z bajek, biblioteczne puzzle – różne rodzaje puzzli z bohaterami bajek, worek pełen magii, zabawy z kolorową chustą, przeciąganie liny, wyścigi w workach, kolorowanki.

 • HISTORYCZNA KRAINA ODKRYWCY – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
 • Prezentacja dawnych rzemiosł połączona z pokazami i warsztatami dla dzieci

Na wszystkich odwiedzających czekać będą stanowiska pokazowe przedstawiające profesję, której dziś już nie ma lub wygląda zupełnie inaczej. Gdy myślimy „ginący zawód”, to na myśl przychodzi nam przede wszystkim kowal. Twórca żelaznych narzędzi za pomocą młota i kowadła pojawi się w Sochaczewie, prezentując dawny kunszt. Towarzyszyć mu będzie powroźnik, twórca powszechnie znanych nam sznurów i lin. Oprócz kowalstwa i powroźnictwa nie zabraknie także przedstawiciela zawodu, który dziś wygląda zupełnie inaczej – garncarza. Wytwarzający na kole gliniane naczynia, prezentuje produkty które stanowią dalekie echo dzisiejszych naczyń. Podobnie świecownik, który odlewać będzie świece – niby wciąż znane, ale nie będące jak kiedyś podstawowym źródłem światła. Świec nie wystawiano samodzielnie – noszono je w drewnianych latarniach, które posiadały osłonę pergaminową. Wytwórca średniowiecznych latarenek zaprezentuje swoje umiejętności oraz narzędzia. W drewnie pracował będzie także łuczarz – twórca łuków i strzał. Skoro mowa o pergaminie, nie może zabraknąć także pokazu średniowiecznej kaligrafii. Na specjalnym stanowisku średniowieczny pisarz pokaże, jak wyglądało dawne pismo. Także tworzenie ubrań i składających się na nie tkanin wygląda dziś zupełnie inaczej. W naszej wiosce będzie możliwość obejrzenia, jak wyglądało przędzenie wełny, jej czesanie i tworzenie wełnianych tkanin – podstawowego materiału na ubrania w średniowieczu. To jeszcze nie wszystko – nie zabraknie nauki i średniowiecznych badaczy otaczającego nas świata. Pojawi się więc XV-wieczny astronom z zestawem narzędzi pamiętających czasy Mikołaja Kopernika oraz alchemik zgłębiający prapoczątki chemii. Zapraszamy wszystkie dzieci głodne nie tylko wiedzy – czekać na was będzie także stanowisko kuchni średniowiecznej, gdzie wypiekane będą podpłomyki.

 • KRAINA SPORTU – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z Wydziałem Sportu i Organizacji Pozarządowych
 • POZNAJ GRY PODWÓRKOWE

Przypomnimy najbardziej popularne gry podwórkowe. Dziś, w epoce gier komputerowych, laptopów i innych elektronicznych gadżetów wiele gier podwórkowych zostało zapomnianych. Przypomnimy niektóre z nich,  takie jak kapsle, gra w klasy czy guma, które jeszcze 20-30 lat temu były dla dzieci ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu na podwórku. Jeśli wasza pociecha nie wie, jak się gra w gumę, albo na czym polega gra w zbijaka, najwyższy czas, by ją zapoznać z ich zasadami. A jeśli sami zapomnieliście, pomożemy wam w tym na naszym stoisku.

 • FESTIWAL KREDY – rysowanie kredą na chodnikach

Swoje dzieła będą mogły stworzyć i zaprezentować jurorom dzieci w wieku do 12 lat. Tematyka dowolna, więc mali artyści będą mogli puścić wodze fantazji. Pomocą będą mogli służyć rodzice, którzy mogą inspirować, podpowiadać i udzielać wskazówek. Pod koniec dnia wyłoniony zostanie zwycięzca.

 • TRENING KOMANDOSÓW

Forma zabawy dla najmłodszych na wykonanym wcześniej torze przeszkód, próba siły, odwagi, celności, sprytu, wiedzy itp. Zabawa dla dzieci do lat 12. Każdy z uczestników musi pokonać kilka przeszkód na trasie, wykonać różne zadania, rozwiązać kilka zagadek. Za ukończenie toru przeszkód każde dziecko otrzyma pamiątkowy dyplom.

 • KRAINA ANIMACJI PROWADZONYCH PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, SZKOŁY JĘZYKOWE
 • ZHP – pierwsza pomoc przedmedyczna
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie
 • Dragon Fight Club – strefa zmagań sportowych
 • UKS Sochaczewskie Centrum Sportów – strefa zmagań sportowych
 • Karate Klub Sochaczew – rodzinna strefa sportowa
 • Piłkarskie Orły – Mateusz Sikorski – piłkarska strefa malucha
 • Krwiodawcy
 • WOPR Sochaczew – pokazy udzielania pierwszej pomocy
 • Warsztat Terapii Zajęciowej
 • Uniwersytet Trzeciego Wieku – warsztaty rękodzielnictwa
 • Atut – czytanie bajek
 • Stowarzyszenie Planszówki – gry planszowe, warsztaty rękodzieła
 • Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza
 • Szkoła językowa British School
 • Szkoła językowa Hellen Doron
 • ZWiK
 • MFO
 • RECEPCJA

– baśniowe postacie – ogromne chodzące maskotki

– mapki ze strefami (krainami)

– informacja

           Dodatkowo MOSiR proponuje:

 • Konkurs internetowy dla dzieci „Moje ulubione miejsce w Sochaczewie”. Konkurs trwa od 1.05 do 20.05, rozstrzygnięcie 27.05, wręczenie nagród 29.05.

Konkurs plastyczno–literacki. Zachęcamy wszystkie dzieci z klas I-VI szkół podstawowych do udziału w konkursie z okazji Dnia Dziecka – “Moje ulubione miejsce w Sochaczewie”. Zadanie konkursowe to wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką z opisem ulubionego miejsca w mieście lub opisanie go w formie wypracowania. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach klasy I-III oraz klasy IV-VI szkół podstawowych. Szczegóły w regulaminie.

 • W ramach miejskich obchodów Dnia Dziecka w dniu 29.05.2022 r. bilety wstępu do parku linowego przy ul. Chopina 101 będą o 20% tańsze od cen regularnych.
 • Festyn wodny z okazji Dnia Dziecka 11.00-13.00 (dzieci oraz młodzież szkolna po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej wchodzą bezpłatnie) – pływalnia „Orka”

W programie przewidujemy: Łowienie pereł, wyścigi na desce windsurfingowej, najdłuższy ślizg, rzut do celu, grę w piłkę wodną oraz zabawę przy muzyce.

info: sochaczew.pl

fot. sochaczew.pl

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.