Aktualności

Pomoc dla poszkodowanych przez burzę

źródło: lodzkie.pl

Nawet 200 tys. zł można otrzymać na usuwanie skutków ostatnich burz. Taką ofertę przedstawił samorządom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Marszałek Grzegorz Schreiber zapowiedział z kolei nadzwyczajną sesję sejmiku województwa, na której radni mają zaproponować pomoc finansową dla gmin.

– Byłem w powiecie łowickim, w tych miejscach, które najbardziej ucierpiały w wyniku nawałnic. Domostwa pozbawione dachów, budynki gospodarcze rozbite, linie energetyczne pozrywane. Jednym słowem tragedia. Łzy ludzi z którymi rozmawiałem, którzy mówili, że takiej tragedii jeszcze w życiu ani oni, ani ich rodzice, ani ich rodziny nie przeżyły nigdy wcześniej. To wszystko mobilizuje do tego, aby jak najintensywniej wyjść z pomocą do tych ludzi – opowiadał o skutkach nawałnicy sprzed tygodnia marszałek Grzegorz Schreiber.

Szef samorządu województwa mówił też o zniszczeniach, jakich doznały miejsca użyteczności publicznej, m.in. budynki, drogi, drzewa. – Wielkie słowa uznania dla pana prezesa, który natychmiast przygotował projekt pomocy szczególnie dla tych gmin, które same, z własnych budżetów i w krótkim czasie nie będą mogły sobie pomóc – dodał marszałek.

Pomoc z WFOŚiGW pozwoli pokryć m.in. koszty usunięcia, transportu i utylizacji odpadów, zrąbkowania czy zabezpieczenia uszkodzonych drzew, a także koszty nowych nasadzeń oraz związane z przywróceniem stanu technicznego sprzed wystąpienia zdarzeń.

– O pieniądze mogą się starać samorządy i inne podmioty uprawnione prawem. Niezbędnym dokumentem przy ubieganiu się o dofinansowanie jest potwierdzenie wystąpienia zdarzenia wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz protokół z oszacowania zakresu i wysokości szkód – wyjaśnia Wojciech Miedzianowski, prezes WFOŚiGW. – Wniosek oraz szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.wfosigw.lodz.pl.

Grzegorz Schreiber poinformował też, że podjął rozmowy z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa Łódzkiego, w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej, w czasie której będzie można przekazać pomoc dla gmin.

źródło: lodzie.pl

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.