Aktualności

Dziś jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

fot. Błażej Kalińśki

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto ruchome. Obchodzone jest zawsze w piątek po oktawie uroczystości Bożego Ciała. W tym dniu obchodzimy także światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, który został zapoczątkowany z inicjatywy Jan Paweł II i obchodzony nieprzerwanie od 1995r.

27 lipca 1920 r. polscy biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora, poświęcili naród polski i całą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Trzy tygodnie później, 15 sierpnia 1920 r., miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska, zwana „cudem nad Wisłą”. Uroczyste poświęcenie całego narodu i ojczyzny Sercu Bożemu miało miejsce rok później, 3 czerwca 1921 r. na Małym Rynku w Krakowie. Dziś Biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w setną rocznicę tego wydarzenia.

Mówił arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa odbędzie się w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.