Sochaczew

Nowa siedziba Domu Dziecka oddana do użytku

fot.: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Tu jest wspaniale, jesteśmy zadowoleni, bardzo nam mile się tu mieszka, jest tak ładnie i rodzinnie – to tylko część z licznych opinii, którymi dzielą się młodzi mieszkańcy domu przy ul. Matejki w Chodakowie. Nowa siedziba Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Antares” rzeczywiście robi wrażenie. Pierwsza grupa dzieci i młodzieży z Giżyc spędziła tu już minione święta wielkanocne. Reakcje podopiecznych są najlepszym dowodem, iż decyzja władz powiatu o nowej lokalizacji placówki jest jak najbardziej słuszną, tym bardziej, że nowe miejsce spotkało się z bardzo dobrą opinią służb wojewody.

Rządowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej nałożyła obowiązek dostosowania domów dziecka do nowej wizji funkcjonowania dzieci w tego typu placówkach. Odchodzi się od instytucji, dzieci mają żyć w domach rodzinnych. Nie chodzi tylko o mury czy o mniejsze powierzchnie, ale głównie o sam proces wychowawczy, który ma się tam odbywać i o wszelkie zasady funkcjonowania podobne do tych, jak w rodzinie. Podjęta w ubiegłym roku przez Radę Powiatu uchwała stanowiła pierwszy etap długiego procesu. Pozwoliła na podjęcie czynności wprowadzających te zmiany od uzyskania zezwoleń formalnych do końcowej decyzji wojewody, dotyczącej możliwości funkcjonowania domu dziecka w nowej formie. Aby spełnić nałożone ustawą wymogi początkowo powiat planował budowę nowych obiektów dostosowanych do obecnych przepisów, regulujących formę funkcjonowania tego typu domów na terenie dotychczas funkcjonującej placówki w Giżycach. Zarząd Powiatu w Sochaczewie jednak po rozpatrzeniu wszystkich argumentów „za” i „przeciw” odnośnie danej lokalizacji postanowił zmienić miejsce i poszukać innego, które da dzieciom szersze możliwości rozwoju. Takim miejscem jest właśnie dom w Chodakowie, blisko szkoły, kinoteatru, boiska, co ważne, blisko centrum Sochaczewa.

W związku z wejściem w życie przepisów, które zakładają wychowywanie dzieci w domach, w których nie może przebywać więcej niż 14 wychowanków, 1 kwietnia br. przeprowadziliśmy jedną z placówek mieszczących się w Giżycach. Dom, w którym  aktualnie przebywają dzieci został wyremontowany oraz zaadoptowany do pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczej – mówi Kamila Gołaszewska-Kotlarz, dyrektor placówki. – Muszę przyznać, że organ prowadzący, czyli samorząd powiatowy wyposażył placówkę w wysoki standard spełniający wszystkie wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i techniczne. Z kolei, wyposażenie, sprzątanie, logistyka i transport były po naszej stronie i tu chciałabym bardzo podziękować firmie TB Truck z Nadarzyna, która zajęła się transportem oraz zasponsorowała nowe meble do kuchni, które mają zostać zamontowane do końca kwietnia. Nie ukrywam, że ostatnie dwa tygodnie były ciężkie, aby dopiąć wszystko i święta spędzić w nowym domu. Udało się to. Teraz wszyscy muszą przyzwyczaić się do nowego funkcjonowania, miejsca oraz otoczenia. Natomiast jeśli chodzi o szkołę to nauczanie zdalne akurat w tej kwestii sprzyja i dzieci mogą dokończyć naukę w Giżycach. Jeśli w tym roku szkolnym wrócą do nauki stacjonarnej na pewno będziemy je dowozić i przywozić, aby ten rok szkolny został ukończony w ich macierzystej szkole – dodaje dyrektor.

Dzieci są zachwycone miejscem nowego zakwaterowania. Z ich twarzy nie znika uśmiech. Praktycznie żadne z nich nie miało nigdy okazji mieszkać w takim standardzie. – Naszym celem jest stworzyć dzieciom, które tu trafiają namiastkę domu. Stąd adaptując pomieszczenia przykładaliśmy szczególną uwagę, by warunki były jak najbardziej zbliżone do domowych – mówi Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. Wspólnie ze swoim zastępcą Tadeuszem Głuchowskim, Katarzyną Kajak – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Marcinem Odolczykiem, rzecznikiem prasowym Starostwa złożyli w środę 7 kwietnia, wizytę w zamieszkałym już domu przez wychowanków przy ul. Matejki. Przebudowane, świetnie wyposażone pomieszczenia, adekwatnie do potrzeb podopiecznych placówki również na nich zrobiły wrażenie.

Przypomnijmy, na działce zakupionej przez powiat (1145 m2) znajduje się dom o powierzchni 210 m2. Przyległa jest też działka 1000 m2, na której w przyszłości ma powstać teren rekreacyjny dla wychowanków. Sam dom składa się z dwóch kondygnacji – parteru i poddasza. Jest tu m.in. salon, jadalnia z wyjściem na taras i ogród, kuchnia, łazienki, pokoje dla podopiecznych, w bocznej części budynku usytuowane jest pomieszczenie gospodarcze wraz z kotłownią. Uliczka, przy której znajduje się posesja jest zamknięta, co sprzyja kameralnemu klimatowi bezpośredniego otoczenia. Stąd jest zaledwie kilka kroków do sklepów, szkół i tym podobnych instytucji i miejsc, które dobrze mieć w pobliżu. Teren wokół domu wyłożony jest kostką brukową, obsadzony krzewami i drzewami iglastymi. Z dodatkowych udogodnień na uwagę zasługuje również stacja uzdatniania wody oraz zamontowany w ogrodzie system automatycznego nawadniania i podlewania roślin, który zminimalizuje ciężar pielęgnacji zieleni wokół budynku. Dzieci i młodzież, która tu się sprowadziła byli mieszkańcami tzw. „Małego Domku”. W Giżycach pozostała natomiast kolejna 14-osobowa grupa podopiecznych Domu „Atria”, mieszkających w budynku pałacowym. Jednakże również na nich czeka niespodzianka. Wszystko wskazuje na to, że dzięki determinacji władz powiatowych za kilka miesięcy zamieszkają oni tuż obok grupy z Domu „Antares”, w drugim budynku przy ul. Matejki w Chodakowie, który zakupił powiat. Jego adaptacja do ustawowych warunków ma zakończyć się późną jesienią br. – Chcemy, by druga grupa wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w zmodernizowanym domu spędziła tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Trwają prace, by tak się stało. – informuje wicestarosta Tadeusz Głuchowski.

Co prawda, pierwsza z nowych siedzib została decyzją wojewody oddana już do użytku, jednak uroczyste otwarcie placówki opiekuńczo-wychowawczej odłożono na czas, gdy pozwoli na to stan związany z pandemią. Wówczas planowany jest uroczysty piknik, w którym wezmą udział wszyscy podopieczni placówki wraz z wychowawcami i dyrekcją, jak również przedstawiciele organu prowadzącego, zaproszeni goście, ale też okoliczni mieszkańcy.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.