Sochaczew

Sochaczewska policja w walce z kierowcami pod wpływem narkotyków

fot. KPP Sochaczew

Niedawno sochaczewscy policjanci otrzymali nowoczesny przenośny analizator narkotyków. Dzięki urządzeniu udało się wyeliminować z ruchu dwóch kierowców, którzy uzyskali pozytywny wynik na zawartość amfetaminy w organizmie.

Mówiła Agnieszka Dzik oficer rasowy Komendanta Komendy Powiatowej policji w Sochaczewie.

Kierowca pod wpływem narkotyków lub alkoholu to śmiertelne zagrożenie na drodze. Zaburzona psychomotoryka nie pozwala na właściwą ocenę sytuacji na drodze. W zeszłym roku, uczestnicy trzech wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym byli pod wpływem narkotyków. Tych tragedii można było uniknąć.

Przypominamy, że niektóre leki również mogą zaburzać postrzeganie sytuacji na drodze. Przyjmując środki farmakologiczne obowiązkowo trzeba czytać ulotkę, w której będą zawarte informacje o wpływie leku na prowadzenie pojazdów. Silne leki, np. uspokajające, przeciwbólowe mogą mieć wpływ na zachowanie kierowcy i szybkość jego reakcji.

Kierowcy, który decyduje się na jazdę pod wpływem narkotyków lub alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Dokładnie 1 czerwca 2017 roku weszła w życie ustawa, która wprowadziła zmiany, m.in. w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń, ale też w Prawie o ruchu drogowym. Uwzględniono zaostrzenie kar dla kierowców, którzy doprowadzili do wypadku drogowego będąc pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. Osoby, które w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, doprowadziły do wypadku w którym inny uczestnik ruchu drogowego doznał ciężkiego uszkodzenia ciała lub zmarł, sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności. Kara nie może zostać zawieszona.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.