Aktualności Łowicz

Zmarł ks. bp. Józef Zawitkowski

Dziś zmarł biskup Józef Zawitkowski. Informację przekazał ks. Andrzej Sylwanowicz sekretarz i kapelan bp. ordynariusza naszej Diecezji.

Był Biskupem pomocniczym diecezji łowickiej w latach 1992 – 2013

Urodził się  23 listopada 1938 roku we wsi Wał w parafii Żdżary. Wyświęcony na kapłana został 20 maja 1962 roku w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Ukończył studia muzyczne w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie, a następnie muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po śmierci ks. W. Lewkowicza został Dyrektorem Instytutu Szkolenia Organistów w Warszawie. Był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie, w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie, w parafii świętego Zygmunta na Bielanach w Warszawie i w archikatedrze warszawskiej, rezydentem w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Był również pracownikiem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W 1978 został proboszczem parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Gołąbkach, a w 1984 proboszczem w kolegiacie łowickiej. Mówią o nim, że jest Łowiczakiem z urodzenia i Księżakiem z zakochania. Kocha i promuje zespoły folklorystyczne, szczególnie „Blichowiaków”, „Koderki” i „Wesele Boryny” z Lipiec Reymontowskich, a także kapele ludowe i orkiestry dęte.

Mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej 26 maja 1990 r.

Sakrę biskupią otrzymał 9 czerwca 1990 r. w Łowiczu. Mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej Diecezji Łowickiej w dniu 25 marca 1992 r.

Od 9 grudnia 2013 r. biskup senior.

Wszyscy rozpoznawali go po zawołaniu: „Kochani moi” Tak też zatytułowane są cztery tomy jego „Kazań Świętokrzyskich”. Skomponował małe formy muzyczne dla chórów i zespołów wokalnych, a także jest autorem tekstów pieśni religijnych, m.in. „Panie dobry jak chleb”  „Abyśmy byli jedno”, a także „Panie zostań z nami”, |Jezu tyś drogą”, „Chwała moc i dziękczynienie”.

5 listopada 2007, podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, otrzymał z rąk podsekretarza stanu w resorcie Tomasza Merty nadany, przez ministra Kazimierza Michała Ujazdowskiego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jest honorowym obywatelem: Łowicza, Skierniewic, Nowego Miasta nad Pilicą, powiatu rawskiego, Krośniewic, Lipiec Reymontowskich, Warszawy i Rawy Mazowieckiej.

Jego zawołanie biskupie to: „Servus et filius ancillae”.

fot. Jakub Szymczuk / Foto Gość

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.