Aktualności

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – obchody w regionach

foto @Terytorialsi

1 sierpnia we wszystkich miastach regionu między Łodzią a Warszawą o godz. 17.00 zawyją syreny, alarmy, a mieszkańcy minutą ciszy uczczą pamięć poległych i pomordowanych w walce o wolną Polskę. 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie mieć różnorodny wymiar ze względu na sytuację epidemiczną w kraju.

W Rawie Mazowieckiej w godzinie “W” przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i instytucji złożą kwiaty pod pomnikiem i na grobach powstańców warszawskich na cmentarzu wojennym.

W Łowiczu o godz. 17.00 zabrzmią syreny i dzwony kościelne, a miejskie obchody rocznicy wybuchu powstania odbędą się na łowickim cmentarzu katedralnym. Miejscem spotkania będą kwatery wojenne z okresu walk obronnych 1939 roku i pomnik harcerzy z Szarych Szeregów. Pod nim zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Burmistrz miasta Krzysztof Jan Kaliński wygłosi również krótkie przemówienie.

W Żyrardowie, jak co roku, miasto “zatrzyma się” na dźwięk syren i dzwonów. Miejskie obchody odbędą się na placu przy pomniku Armii Krajowej, zaś Msza święta w intencji poległych Powstańców w tym roku sprawowana będzie w kościele p.w. św. Karola Boromeusza:

mówił Łukasz Kasperczyk, dyrektor wydziału promocji i kultury miasta Żyrardowa.

Obchody 1 sierpnia w Skierniewicach zgromadzą przedstawicieli władz samorządowych, ale także wojskowych. Rozbudowany program uroczystości zachęca do udziału:

mówił Przemysław Rybicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Skierniewice.

Kutnowskie uroczystości związane z upamiętnieniem 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w miejscu Pamięci Narodowej

mówiła Joanna Brylska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kutna.

W Sochaczewie, w tym roku ze względu na pandemię, obchody będą miały nieco inny charakter. Program rozpoczyna się już o godzinie 16 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

mówił Daniel Wachowski, kierownik referatu komunikacji zewnętrznej miasta Sochaczew.

Zachęcamy do udziału w obchodach i uczczenia pamięci poległych i pomordowanych Powstańców.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.