Sochaczew

Ruszyły prace na cmentarzu wojskowym

fot. Błażej Kaliński

Ruszyły już prace na cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego przy ulicy 600-lecia w Sochaczewie. Wyłoniono też już wykonawcę który za 669 tys. zł wykona 287 krzyży z litego granitu oraz tyle samo tabliczek epitafijnych. Nowe tabliczki mają być grawerowane, wykonane ze stali, wzorowane na żołnierskich znakach tożsamości z 1931 roku.

Mówił burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Sochaczewska nekropolia to największy na świecie cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego poległych w jednej bitwie.

Nadzorem archeologicznym remontu cmentarza wojskowego zajmie się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Na te zadanie burmistrz miasta przeznaczył 30 tysięcy złotych. Według planu prace na cmentarzu mają być zakończone do końca sierpnia bieżącego roku.

Mówił Jakub Wojewoda kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Obecnie na cmentarzu jest około 100 tabliczek epitafijnych a będzie ich ponad 500. Środki na remont cmentarza  w kwocie 2 i pół miliona złotych pochodzą z dotacji premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.