Aktualności

Trwa policyjna akcja pn. “Telefony”

W całym kraju trwa dzisiaj policyjna akcja pn. “Telefony”. Ma ona na celu egzekwowanie stosowania się kierowców do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

W myśl ustawy – Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas z jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W Polsce wykroczenie to karane jest mandatem w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych.

Należy pamiętać, że trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, wybieranie numeru, pisanie sms-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłączając jedną rękę od kierownicy co utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego. W zależności od prędkości z jaką porusza się pojazd oderwanie wzroku nawet na kilka sekund powoduje, że przejechaliśmy nawet kilkadziesiąt metrów bez kontrolowania sytuacji na drodze. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego.

W sytuacji, gdy nie możemy się obejść bez telefonu np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy korzystać z tzw. zestawu głośnomówiącego, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Należy jednak pamiętać, że zwykła rozmowa przez telefon prowadzona podczas kierowania pojazdem nawet podczas używania zestawu głośnomówiącego, może odwrócić uwagę kierującego od tego co się dzieje na drodze.

Stąd też apel policji by siadając za kierownicę najlepiej odłożyć telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Gość dnia

Materiał reporterski

REKLAMA

.